Uzyskanie specjalnej koncesji jest jednym z podstawowych wymagań, z jakimi musi liczyć się inwestujący w farmy wiatrowe. Jak uzyskać taką koncesję? Wiele zależy od okoliczności konkretnego przypadku, ale jedno jest pewne: tylko solidnie przygotowana dokumentacja pozwala na sprawne przejście procedury.
Obowiązek uzyskania koncesji
Zgodnie z art. 3 ustawy o odnawialnych źródłach energii podjęcie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii wymaga uzyskania koncesji na zasadach i warunkach określonych w Prawie energetycznym. Jest to reguła, od której przewidziano jedynie cztery wyjątki. Koncesji nie muszą uzyskiwać wytwarzający energię elektryczną w mikroinstalacji; w małej instalacji; wyłącznie z biogazu rolniczego; wyłącznie z biopłynów.
Oczywiście może okazać się, że farma wiatrowa będzie mikroinstalacji lub małą instalacją. Jeżeli tak się stanie, to inwestor nie będzie musiał uzyskiwać koncesji. Warto więc podkreślić, że przez mikroinstalację – w realiach właściwych dla elektrowni wiatrowych – ustawodawca rozumie instalację odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Natomiast mała instalacja to instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i nie większej niż 1 MW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV.
Koncesja dla elektrowni wiatrowej – jak ją otrzymać?
Jednak w większości przypadków budowa lądowej farmy wiatrowej wiąże się z koniecznością uzyskania koncesji. Warunki jej przyznawania – w istocie mocno rozbudowane – określa ustawa Prawo energetyczne. Z praktycznego punktu widzenia kluczowe jest wykazanie przez inwestora, że
- dysponuje środkami finansowymi w wielkości gwarantującej prawidłowe wykonywanie działalności bądź udokumentowanie możliwości ich pozyskania;
- posiadanie możliwości technicznych gwarantujących prawidłowe wykonywanie działalności;
- nie zalega z zapłatą podatków stanowiących dochód budżetu państwa.
Koncesję, o której tu mowa wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, po przeprowadzeniu stosownego postępowania. Im lepiej inwestor przygotuje stosowną dokumentację, tym większe szanse na to, że taką koncesję otrzyma, a sama procedura nie będzie trwała dłużej niż to konieczne.