Polisa ubezpieczeniowa to podstawowa metoda minimalizowania negatywnych skutków wystąpienia różnego rodzaju zdarzeń powodujących szkody. Przeważnie wykup polisy jest dobrowolny, jednak niekiedy ustawodawca wprowadza obowiązek ich posiadania, czego przykładem są chociażby ubezpieczenia komunikacyjne. Ubezpieczenie lądowej farmy wiatrowej należy do pierwszej z tych kategorii. Co warto o nim wiedzieć? Kiedy dobrze pomyśleć o zakupie takiej polisy?

Farma wiatrowa – jak wybrać ubezpieczenie?

Ubezpieczenie farmy wiatrowej znacząco redukuje ryzyko konieczności poniesienia kosztów naprawy w przypadku uszkodzenia urządzeń wchodzących w jej skład. Trzeba pamiętać, że każda farma wiatrowa to zespół wielu różnych urządzeń, m.in. wieży, gondoli, wirnika z łopatami czy rozdzielni i transformatorów. Kupując polisę warto zwrócić uwagę na jej zakres – tak, aby w przypadku szkody nie okazało się, iż dany element instalacji do produkcji prądu z wiatru nie jest objęty ochroną ubezpieczeniową.

Niekiedy towarzystwa ubezpieczeniowe proponują również polisę pokrywającą szkody wynikające z przerw w dostawie prądu spowodowanych uszkodzeniem farmy wiatrowej. W istocie więc wszystko zależy od wybranej opcji ubezpieczenia, a więc również od środków, jakie właściciel farmy chce przeznaczyć na zakup polisy. Na rynku obok ubezpieczenia samej instalacji można znaleźć np. ubezpieczenie transportu elementów farmy, ubezpieczenie od szkód wyrządzonych przez farmę środowisku naturalnemu czy od odpowiedzialności cywilnej budowniczego i operatora.

O ubezpieczeniu warto pomyśleć na etapie inwestycji

W związku z tym, o polisie ubezpieczeniowej warto pomyśleć już na etapie realizacji inwestycji. Wówczas pojawia się wiele różnorodnych ryzyk, związanych zarówno z przebiegiem budowy jak i z samymi konsekwencjami posadowienia farmy wiatrowej – czy to dla środowiska naturalnego, czy też dla sąsiednich zabudowań. Oczywiście ryzyka te można znacznie zminimalizować poprzez prawidłowe opracowanie koncepcji budowy farmy wiatrowej i jej wykonanie zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Jednak rzadko kiedy da się zupełnie uniknąć wszelkich ryzyk. Ich wystąpienie przy braku ubezpieczenia oznacza dla inwestora bądź wykonawcy konieczność poniesienia sporych kosztów, które zmniejszają rentowność budowy farmy wiatrowej.