Doświadczenie, zwłaszcza płynące z państw, w których zielona energetyka jest o wiele bardziej rozbudowana niż w Polsce, pokazuje, że najlepsze efekty można uzyskać z rozubudowanych i złożonych projektów OZE. W przypadku farm wiatrowych można je połączyć chociażby z farmami fotowoltaicznymi. Niezwykle interesujące rozwiązanie z tego zakresu zastosowali niedawno Hiszpanie. Czy można je przenieść na polski grunt? Okazuje się, że tak.
Farma wiatrowa i farma fotowoltaiczna – przykład Hiszpanii
Niedawno znana firma EDP Renewables ogłosiła podłączenie do sieci hybrydowej instalacji wiatrowo-słonecznej. Do istniejącej od wielu lat farmy wiatrowej dobudowano farmę fotowoltaiczną, podłączając obydwie instalacje do wspólnego punktu przyłączenia. Dzięki temu rozwiązaniu rocznie powstanie ponad 58 GWh energii, co pozwoli na zasilenie nawet 17 tys. gospodarstw domowych, położonych niedaleko farmy wiatrowo-słonecznej.
Nie ma wątpliwości, że to spore osiągnięcie, znacznie przyśpieszające transformację energetyczną Hiszpanii. Dlatego w planach jest już realizacja kolejnych tego typu projektów. Inwestorzy są do nich po prostu pozytywnie nastawieni, dostrzegając ogromne korzyści z łączenia farm wiatrowych ze słonecznymi. Czy w Polsce również można osiągnąć taki efekt?
Jak to połączyć w Polsce?
Mechanizmem prawnym, który pozwala w Polsce stworzyć rozbudowane i komplementarne wobec siebie źródła OZE jest cable pooling. W uproszczeniu oznacza on możliwość podłączenia do tego samego przyłącza różnych źródeł zielonej energii. W założeniu – przede wszystkim po to, aby osiągnąć jak najwyższą efektywność – powinny być to źródła komplementarne wobec siebie, a więc właśnie chociażby farma wiatrowa i słoneczna. W praktyce dobrym rozwiązaniem może się okazać również połączenie farmy wiatrowej z biogazownią – zwłaszcza, gdy w okolicy farmy znajdują się gospodarstwa rolne.
Dostępne badania dotyczące polskiego rynku OZE jednoznacznie wskazują, że najbardziej opłacalne jest łączenie właśnie farm wiatrowych i słonecznych. Najczęściej w takim układzie elektrownia wiatrowa stanowi podstawowe źródło mocy, uzupełniane – np. podczas bezwietrznej pogody – przez elektrownię słoneczną. Jednak szczegółowe rozwiązania, jakie warto zastosować w tego rodzaju inwestycji zależą od indywidualnych okoliczności konkretnego przypadku.