Przydomowe elektrownie wiatrowe – jak uzyskać dofinansowanie?

Ustawodawca szykuje zmiany, które mają ułatwić budowę przydomowych elektrowni wiatrowych. Co prawda, do sukcesu na miarę fotowoltaiki jeszcze daleka droga, jednak z pewnością postawienie przy domu elektrowni wiatrowej może znacznie zminimalizować wydatki na energię elektryczną. Tym bardziej, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej najpewniej rozpocznie w tym roku program Moja Elektrownia Wiatrowa, w ramach którego będzie można zyskać dofinansowanie do budowy przydomowych wiatraków. Na czym ma polegać ten program?

Program Moja Elektrownia Wiatrowa

Moja Elektrownia Wiatrowa ma być programem pomocowym dla osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów mieszkalnych. Z możliwości pozyskania wsparcia mają zostać wyłączeni właściciele domków letniskowych, rekreacyjnych, gospodarczych czy wykorzystywanych sezonowo. Jednocześnie produkcja energii ma następować na potrzeby danego gospodarstwa domowego.

Wysokość dofinansowania będzie mogła wynieść maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych, przy założeniu, że kwota ta nie przekroczy 30 tys. zł dla elektrowni wiatrowych oraz 17 tys. dla magazynów energii. Jednocześnie moc mikroinstalacji wiatrowej nie będzie mogła przekroczyć 20 kW – wraz z magazynem energii przyłączonej do sieci 50 kW – a wiatrak nie będzie mógł być wyższy niż 30 m. Z pewnością więc warto inwestować w bardziej złożone instalacje, obejmujące zarówno turbinę wiatrową, jak i magazyn energii. Zresztą jest to reguła sprawdzająca się w przypadku wielu technologii OZE.

Przydomowa elektrownia wiatrowa musi produkować

Zgodnie z założeniami, posadowiony wiatrak ma produkować energię. To oczywiste, jednak autorzy projektu programu Moja Elektrownia Wiatrowa zakładają, że beneficjent powinien korzystać ze swojej mikroinstalacji co najmniej przez 5 lat od dnia wypłaty dofinansowania. W tym czasie – co warto podkreślić – beneficjent nie będzie mógł zmienić przeznaczenia budynku. Będzie on zatem musiał zachować charakter mieszkalny. Ponadto instalacja nie będzie mogła zostać zdemontowana lub przeniesiona na inne miejsce. Tego rodzaju działania spowodują konieczność zwrotu dofinansowania wraz z odsetkami. Z pewnością trzeba wziąć to pod uwagę decydując się na aplikację po środki z Mojej Elektrowni Wiatrowej.