Recykling materiałów wykorzystywanych do produkcji instalacji OZE jest obecnie jednym z największych wyzwań stojących przed rynkiem zielonej energetyki. Być może praca naukowców z Polski przyniesie przełom w tym zakresie.
Jak informuje ZielonaGospodarka.pl prace prowadzone przez firmę 2loopTech S.A. wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie doprowadziły do opracowania technologii pozwalającej na efektywne odzyskiwanie surowców wykorzystywanych do wytwarzania instalacji OZE.
Według przedstawicieli konsorcjum przygotowana technologia pozwala odzyskanie nawet całości srebra, krzemu, aluminium, miedzi czy innych surowców wykorzystywanych w energetyce odnawialnej. Oczywiście odzyskane surowce mogą być ponownie użyte przez branżę energetyki odnawialnej.
Warto podkreślić, że wskazany projekt został zrealizowany dzięki finansowaniu Komisji Europejskiej w ramach Net-Zero Industry Act, który ma zapewnić zaplecze technologiczne dla transformacji energetycznej, w tym zwiększenie możliwości recyklingu materiałów niezbędnych do wytwarzania zielonej energii. Budżet przeznaczony na te cele wynosi obecnie 270 miliardów euro.