Branża energetyki wiatrowej krytykuje projekt rozporządzenia w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z OZE w latach 2025–2027. Czego dotyczy spór?
Rzeczpospolita.pl omawia stanowisko Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, krytykujące obecny kierunek prac nad wymienionym powyżej rozporządzeniem. Według Stowarzyszenia proponowane zmiany w systemie świadectw pochodzenia może doprowadzić do poważnych problemów w dalszym rozwoju zielonej energetyki.
Osią sporu pozostaje rządowa propozycja podwyższenia obowiązkowego poziomu konsumpcji energii generowanej w OZE przez firmy funkcjonujące w branżach przemysłowych. Obecnie obowiązek ten kształtuje się na poziomie 5 proc., w przyszłym roku ma zaś osiągnąć 12 proc.
Jednocześnie treść nowych przepisów nie jest jeszcze przesądzona, ze względu na różnice zdań w rządzie. Mają one zostać rozstrzygnięte w Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów.