Ochrona środowiska, z którego zmianami będącymi wynikiem działalności człowieka właściwie wszyscy mierzymy się na co dzień, wymaga odejścia od energetyki opartej na tradycyjnych paliwach kopalnych. Niezwykle istotnym elementem procesu transformacji energetycznej są rozbudowane inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie oraz na morzu. Jakie są najważniejsze potrzeby rynku energii wiatrowej, których spełnienie pozwoli wykorzystać potencjał energii wiatru?
Oczekiwania inwestujących w farmy wiatrowe
Każdy inwestor zainteresowany budową farmy wiatrowej musi uzbroić się w cierpliwość. Procedury administracyjne związane z rozpoczęciem tego rodzaju inwestycji niestety zabierają sporo czasu, a właściwie jedynym sposobem na jego zaoszczędzenie jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej, oferowanej przez prawników specjalizujących się w budowie farm wiatrowych. W każdym razie podstawowym oczekiwaniem branży pozostaje znaczne uproszczenie formalności poprzedzających rozpoczęcie realizacji farmy wiatrowej. Bez tego ogromny potencjał tkwiący w energetyce wiatrowej po prostu nie zostanie uwolniony.
Tymczasem warto spojrzeć na statystyki dotyczące nie tylko prognozowanego rozwoju offshore i onshore wind, ale także na te, które świadczą o tym, co już się udało zrobić. Zwłaszcza w przypadku morskich farm wiatrowych – które są o wiele bardziej skomplikowanym przedsięwzięciem prawnym i technologicznym, niż budowa ich lądowych odpowiedników – światowe i europejskie osiągnięcia są wręcz imponujące. Polska zaś jest na dobrej drodze, aby nadrobić zaległości w obszarze offshore wind.
Morska energetyka wiatrowa – ile mocy zainstalowano?
Statystyki pokazują, że tylko na wodach europejskich już udało się zainstalować ponad 20 GW mocy, z czego na Morzu Bałtyckim 2 GW. Jednocześnie właściwie wszystkie państwa europejskie z dostępem do mórz planują dynamiczny rozwój offshore wind. Tylko na obszarze Bałtyku do 2030 roku – według prognoz Ocean Winds – realnie można spodziewać się powstania farm wiatrowych dodatkowe 9 GW mocy. Trend zarysował się już jednoznacznie: morska energetyka wiatrowa ma stać się prawdziwym kołem zamachowym transformacji energetycznej, a jednocześnie gospodarki w ogóle. Dynamiczny rozwój offshore wind powoduje wzrost popytu na nowoczesne technologie i zatrudnienie przedstawicieli różnego rodzaju branż.