Rozwój energetyki wiatrowej jest niezaprzeczalną koniecznością. Chodzi w nim nie tylko o ochronę środowiska. Inwestycje w farmy wiatrowe stanowią także świetną okazję dla przedsiębiorców – zarówno tych, którzy chcą zabezpieczyć swoim firmom dostawy taniej i ekologicznej energii, jak i zainteresowanym podjęciem nowych wyzwań biznesowych.
Offshore wind filarem transformacji
Pod koniec marca odbyło się ciekawe spotkanie minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski oraz ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Anny Clunes. W jego trakcie poruszono szereg istotnych kwestii dotyczących energetyki odnawialnej, w tym jej rozwoju w Polsce oraz wykorzystania w tym zakresie doświadczeń brytyjskich. Minister wyraźnie wskazała, że energetyka wiatrowa – morska i lądowa – ma stać się jednym z filarów polskiej transformacji energetycznej. Choć biorąc pod uwagę dotychczasowy kierunek rozwoju energii wiatrowej w Polsce, na czoło wysuwa się morska energetyka wiatrowa. Do 2040 roku w morskich farmach wiatrowych ma zostać zainstalowane 18 GW mocy, dotychczas zaś wydano łącznie 21 pozwoleń na budowę lub użytkowanie niezbędnych komponentów.
Farmy wiatrowe – jaka jest ich zainstalowana moc?
Według dostępnych badań moc zainstalowana w energetyce wiatrowej w Polsce przekroczyła już poziom 9 GW. Oznacza to, że w krótkim okresie czasu – bo od 2015 roku – udało się prawie podwoić wolumen tych mocy. Według szacunków do 2030 roku moc lądowych farm wiatrowych ma wynieść ok. 14 G, a w ciągu następnej dekady 20 GW. Biorąc pod uwagę poziom zainteresowania inwestorów budową farm wiatrowych szacunki te są jak najbardziej prawdopodobne. Co więcej – zwłaszcza, gdyby doszło do liberalizacji przepisów stosowanych przy realizacji elektrowni wiatrowych – możliwe jest nawet przekroczenie wskazanych założeń.
Budowa elektrowni wiatrowej to nie tylko ciekawy projekt z zakresu ochrony środowiska czy transformacji energetycznej, ale również z typowo biznesowego punktu widzenia. Farma wiatrowa to po prostu dobry sposób na zarobienie pieniędzy czy zabezpieczenie dostaw taniej energii dla swojego przedsiębiorstwa. Przy czym sukces w dużej mierze zależy tu od profesjonalnego podejścia do przygotowania inwestycji.