W Polsce jeszcze nie mamy mocy generowanych przez morskie elektrownie wiatrowe, ale jesteśmy na bardzo dobrej drodze do ich osiągnięcia. Pomimo pewnych perturbacji na rynku morskiej energetyki wiatrowej, polskie inwestycje na Bałtyku idą zgodnie z planem. Inwestorzy zapewniają, że plan na rok 2024 zostanie zrealizowany, co oznacza, iż założony harmonogram przyłączenia do sieci pierwszych morskich elektrowni wiatrowych nie jest zagrożony. Dzięki temu transformacja energetyczna nad Wisłą będzie mogła znacznie przyspieszyć.

Prąd z morskich farm wiatrowych – kiedy będziemy z niego korzystać?

Wszyscy inwestorzy realizujący projekty offshore na polskich wodach Bałtyku zgodnie przyznają, że ich terminowa realizacja nie jest zagrożenia – pomimo tego, że branża energetyki wiatrowej nadal boryka się z problemami wynikającymi z gospodarczych skutków najpierw pandemii COVID-19, a następnie wojny w Ukrainie. Jednocześnie polskie projekty z zakresu energetyki wiatrowej są na różnym stopniu zaawansowania. Pomimo tego moc produkowana przez offshore ma popłynąć do naszych gniazdek w roku 2026. Jest to więc perspektywa nieodległej przyszłości. Natomiast kolejne projekty z zakresu morskiej energetyki wiatrowej mają być oddawane do użytku od 2027 roku.

Offshore idzie zgodnie z planem

Za ok. dwa lata zakończona ma zostać morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy 1,2 GW, którą buduje Orlen wraz z kanadyjską firmą Northland Power. Inwestor posiada już komplet niezbędnych zgód i pozwoleń, zabezpieczył także środki niezbędne na realizację projektu oraz jego komponenty technologiczne. W obecnym roku – według informacji businessinsider.com.pl inwestor planuje m.in. kontynuację niezbędnych prac na lądzie. Natomiast drugi z budowniczych, PGE, w ciągu najbliższych kilku miesięcy zamierza m.in. sfinalizować kontrakt na budowę infrastruktury przyłączeniowej do farmy oraz uzyskać ostateczną decyzję inwestycyjną. Z kolei Polenergia, realizująca m.in. farmy Bałtyk II i Bałtyk III, ma w planach otrzymanie w tym roku pozwolenia na budowę oraz podpisać najważniejsze kontrakty na ich realizację.