Pierwsza spółka serwisowa dla polskiego offshore wind

Wiadomo, że morskie farmy wiatrowe są na tyle skomplikowanymi instalacjami, że ich obsługa wymaga naprawdę rozbudowanej infrastruktury oraz specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Dlatego budowa polskiego offshore wind bez wątpienia pociągnie za sobą rozwój w wielu innych obszarów gospodarki. Zresztą nowoczesne przedsiębiorstwa dedykowane obsłudze farm wiatrowych na Bałtyku już się pojawiają. Przykładem może tu być spółka Baltic Offshore Service Solution. Czym będzie się ona zajmować?

Offshore wind – dedykowana spółka serwisowa

Energa Wytwarzanie – a więc jedna ze spółek Grupy ORLEN – wraz z firmą Northland Power utworzyły spółkę Baltic Offshore Service Solution. Będzie to pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo zajmujące się kompleksowym zarządzaniem morskimi farmami wiatrowymi. Specjalizacją Baltic Offshore Service Solution będzie serwisowanie farm wiatrowych na morzu, zwłaszcza w zakresie związanym z aspektami operacyjnymi, kontraktowymi, komercyjnymi i technicznymi ich funkcjonowania.

Podmioty, które powołały omawianą tu spółką mają spore doświadczenie w sektorze energetyki odnawialnej, w którym działają od wielu lat. Wystarczy wspomnieć, że Energa Wytwarzanie zarządza – największą w Polsce – Elektrownią Wodną we Włocławku, a także aż 44. małymi elektrowniami wiatrowymi. Natomiast Northland Power posiada wręcz imponujące doświadczenie na rynku morskiej energetyki wiatrowej. W sumie spółka ta posiada udziały w źródłach wytwórczych o mocy 3,4 GW, a zarządzane przez nią farmy wiatrowe, znajdujące się w wielu różnych państwach świata, rocznie produkują ponad 10000 GWh.

Jak offshore wind wpłynie na gospodarkę?

W każdym razie nie ma wątpliwości, że rozwój energetyki wiatrowej – na lądzie oraz na morzu – to ogromna szansa nie tylko dla polskiej systemu energetycznego, ale w ogóle dla całej gospodarki. Chodzi nie tylko o nowe miejsca pracy, ale również, a może nawet przede wszystkim, o jej znaczną modernizacje i pojawienie się zupełnie nowych możliwości rozwoju. Pojawienie się na rynku nowych zawodów oraz zaawansowanych technologicznie i organizacyjnie przedsiębiorstw to tylko niektóre z przykładów, które można by mnożyć.