Nowoczesne turbiny wiatrowe a rozwiązania historyczne

Energetyka odnawialna to przyszłość. Technologie OZE pozwalają na pozyskanie czystej, a więc przyjaznej środowisku, energii. Jej tradycyjne źródła, oparte o paliwa kopalne powodują daleko idącą degradację środowiska naturalnego. Dlatego, dla dobra z nich wszystkich, trzeba po prostu od nich odejść. To powoduje intensywne prace nad rozwojem technologii OZE. Nie każde unowocześnienie jest przełomem, ale właściwie każde warto odnotować. Niekiedy ciekawym pomysłem okazuje się powrót do przeszłości. Przykład w tym zakresie płynie ze Szwecji, gdzie zadano sobie pytanie: czy nowoczesna turbina wiatrowa może zostać posadowiona na wieży z drewna? Odpowiedź okazała się pozytywna.

Turbinę wiatrową można zainstalować na drewnie

Mowa tu o rozwiązaniu zastosowanym przez szwedzką firmę Modvion, która postanowiła postawić na wieże turbin wiatrowych z drewna, a nie jak to jest powszechnie przyjęte ze stali. Zainstalowanie turbiny na drewnianej wieży okazało się przedsięwzięciem skomplikowanym, wymagającym sporej ilości prac koncepcyjnych. W końcu jednak się udało. Jak informuje producent sama wieża ma 105 m długości. Licząc zaś razem z łopatami wirnika jest to 150 metrów.

Co prawda trudno mówić o przełomie, jednak z pewnością udana komercjalizacja tego rodzaju projektu daje nadzieję na jego rozwój, co z pewnością wymaga czasu oraz odpowiednio dużych nakładów. Zastosowanie drewna do produkcji energii z wiatru wydaje się rozwiązaniem bardziej przyjaznym środowisku, ale nie należy zapominać, że stalowe elementy konstrukcji elektrowni wiatrowej mogą podlegać recyklingowi. Problem w tym obszarze są zaś turbiny.

Recykling turbin wiatrowych

Łopaty turbin wiatrowych są najtrudniejsze do recyklingu. Wszystko przez to, że są one wykonane z polimerów zbrojonych włóknami, których przetworzenie jest niezwykle kosztowne, a przez to nieopłacalne. Dlatego obecnie stawia się na wydłużenie żywotności turbin, co z kolei pozwoli wygospodarować czas niezbędny do wypracowania technik ich efektywnego recyklingu. Ciągle jednak technologie tego rodzaju znajdują się na wczesnym etapie rozwoju, nierokującym ich szybkiego wdrożenia. Bez wątpienia więc jest to obecnie jedno z głównych wyzwań dla branży energetyki odnawialnej.