Budowa morskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku może wygenerować nawet 100 tys. nowych miejsc pracy. Zatrudnieni w tym sektorze mogą liczyć na naprawdę wysokie zarobki.
Jak podaje Bankier.pl sama faza inwestycyjna morskich farm wiatrowych wiąże się z zapotrzebowaniem na 30 tys. pracowników. Kolejne 70 tys. ma szanse znaleźć zatrudnienie w tym sektorze wraz z realizacją nowych zamierzeń.
Ważną informacją są również zarobki. Offshore to skomplikowane technologie, wymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności – to z kolei oznacza, że specjaliści z branż niezbędnych do budowy i użytkowania morskiej farmy wiatrowej mają stosunkowo duże pole do negocjacji stawek. Według szacunków realne są nawet zarobki na poziomie 50 tys. zł miesięcznie.
Wyzwaniem może jednak okazać się znalezienie osób posiadających kompetencje niezbędne w branży offshore. Co prawda na polskich uczelniach powstają już pierwsze kierunki mające z zadanie kształcenie specjalistów od morskich farm wiatrowych, jednak ciągle skala oferty edukacyjnej jeszcze nie odpowiada dużym potrzebom.