Korzyści dla gmin

Korzyści z farm wiatrowych dla mieszkańców

Farmy wiatrowe to nie tylko korzyści dla inwestorów i odbiorców energii, ale również dla samych mieszkańców gminy, na terenie której zlokalizowane są farmy.

Kilka wybranych przykładów korzyści poniżej:

Stałe wpływy do budżetu gminy z podatków,

które umożliwią m.in. modernizację i budowę dróg oraz chodników, wsparcie dla szkół, przedszkoli i seniorów, rozwój sportu, kultury czy lokalnego transportu.

Zysk z podatków od jednej turbiny wiatrowej to kwoty rzędu 150 000 – 200 000 zł, które dodatkowo mnożymy razy ilość wiatraków oraz lat ich eksploatacji. To oznacza miliony złotych dla mieszkańców gminy na ich lokalne potrzeby.

Tańszy prąd dla mieszkańców

  • 10% mocy zainstalowanej przeznaczone na rzecz mieszkańców gminy 
  • maksymalna moc przypadająca na mieszkańca to 2kW na każdy własny punkt poboru energii
  • jeżeli moc zainstalowana jest niższa niż łączne zapotrzebowanie mieszkańców gminy udział w mocy zainstalowanej jest zmniejszany proporcjonalnie dla każdego zgłoszonego punktu poboru energii. 
  • Mieszkaniec gminy podpisuje umowę z inwestorem i uzyskuje status prosumenta wirtualnego na okres 15 lat.

Własne, niewyczerpalne źródło energii

Energia z wiatru jest surowcem:

  • niewyczerpalnym,
  • bezpłatnym
  • niezależnym od dostępności paliw kopalnych

 

Podczas gdy ceny tradycyjnych źródeł energii rosną, ceny energii odnawialnej maleją. Trend ten ma szansę się utrzymać dzięki rozwojowi technologicznemu, który pozwala zwiększać wydajność turbin.

Nowe miejsca pracy i wzrost atrakcyjności gminy pod kątem inwestycji

Dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej to również rosnące zapotrzebowanie na nowych pracowników w tym sektorze. Tworzące się nowe miejsca pracy to szansa nie tylko dla osób, które ukończyły kierunkowe studia techniczne, ale również dla tych, którzy stracili zatrudnienie i mają problem ze znalezieniem nowej pracy lub po prostu chcą rozpocząć swoją przygodę z branżą energetyczną. Specjalistyczne kursy i szkolenia mają na celu przebranżowienie chętnych osób, które w przyszłości będą pracowały jako np. technicy czy serwisanci turbin wiatrowych. Przykładem jest tego typu akcja przygotowana dla rybaków w Ustce czy górników na Śląsku.

Nie bez znaczenia są tu również przepisy prawa, których ewolucja wyraźnie zmierza do preferowania zielonej energii w działalności biznesowej, w tym zwłaszcza w przemyśle. Dlatego przedsiębiorcy chętnie lokują swoje zakłady w okolicy farm wiatrowych, co oznacza, że gmina, w której znajduje się taka farma ma większe szanse na pozyskanie przedsiębiorcy, który zapewni nie tylko zwiększenie zatrudnienia, ale również wpływy z podatków. Poza tym samorządom wykazującym aktywność w zakresie energetyki odnawialnej łatwej aplikować o finansowanie zewnętrzne, w tym unijne.