Badania pokazują, że zielona transformacja zdobywa coraz większe grono zwolenników w polskim społeczeństwie. Wskazują na to chociażby badania przeprowadzone niedawno – w ramach programu Droga do zatrudnienia po węglu – przez UCE RESEARCH i DGA S.A. Ich wyniki pokazują, że prawie 46 proc. Polaków korzystnie ocenia prowadzony nad Wisłą proces przejścia gospodarki na bardziej zrównoważoną i przyjazną środowisku. Mówiąc innymi słowy: po prostu jesteśmy za OZE. Co nas przekonuje do zielonej energii?
Dbanie o środowisko i tania energia
Eksperci realizujący wskazane powyżej badanie podnoszą, że najpewniej w najbliższych latach odsetek Polaków popierających OZE będzie wzrastał. Wynika to m.in.z rosnącej świadomości ekologicznej, namacalności zmian klimatu czy zauważania wymiernych korzyści płynących z inwestycji w zieloną energię, w postaci chociażby dostępu do tanich mocy. Chcąc nie chcą, tradycyjna energetyka wyczerpuje swój potencjał, a generowana przez nią energia jest po prostu coraz droższa. Zresztą boom na fotowoltaikę, który obserwujemy w ostatnich latach tylko potwierdził nieuchronność zmian i konieczność odejścia od energetyki opartej na węglu.
Oczywiście nadal jest wiele do zrobienia w kwestii popularyzacji idei OZE. Nadal potrzeby edukacyjne w tym zakresie są ogromne – zwłaszcza w perspektywie konieczności zwalczania fake newsów i pojawiającej się dezinformacji.
Przyszłość rynku pracy a nowe branże
Nie wolno przy tym zapominać, że zielona transformacja oznacza poważne zmiany również na rynku pracy. Odejście od paliw kopalnych, zwłaszcza dla obszarów typowo górniczych, wiąże się z poważną transformacją nie tylko o charakterze energetycznym, ale również społecznym. Dobrym, wręcz klasycznym przykładem może tu być rynek górnictwa węgla kamiennego. Wygaszenie kopalń nieodłącznie będzie wiązać się po prostu z utratą pracy przez zatrudnionych w tym sektorze. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest rozpoczęcie przygotowań do tych zmian chociażby poprzez ułatwienie przekwalifikowania się przez górników.
Branża energetyki odnawialnej, w tym zwłaszcza onshore i offshore, potrzebują naprawdę wielu specjalistów o różnorodnych kompetencjach. Jest to więc dobra perspektywa na przyszłość – nie tylko dla zatrudnionych w górnictwie.