Jak zmieniała się energetyka wiatrowa?

Bez energii wiatrowej nie da się osiągnąć zakładanych celów transformacji energetycznej. Dlatego w skali światowej, europejskiej i krajowej tak dużą uwagę przykłada się właśnie do energii z wiatru. Statystyki pokazują, jak bardzo szybko postępuje rozwój offshore i onshore. Jak z niego skorzystać?

Farmy wiatrowe – dynamiczne zmiany technologiczne

Niedawno na łamach branżowego portalu Globeenergia.pl ukazało się ciekawe zestawienie podsumowujące 40-stu lat rozwoju energetyki wiatrowej. Tyle czasu branża potrzebowała, aby dojść do poziomu – pod wieloma względami symbolicznego – terawata mocy zainstalowanej w farmach wiatrowych. Co istotne obecnie energia z wiatru dynamicznie rozwija się na wszystkich kontynentach. Ciągle pojawiają się także nowe projekty naukowe mające na celu doskonalenie samej technologii.

Z tych względów, według szacunków Global Wind Energy Council, kolejny terwat mocy z energii wiatrowej może pojawić się już za siedem lat. Natomiast do 2050 roku – który jest datą graniczną w większości planów transformacji energetycznej – być może uda się osiągnąć poziom 8 TW. Dla branży to ogromne wyzwanie. Natomiast dla inwestorów to również szansa biznesowa. Jak więc zbudować farmę wiatrową?

Jak zbudować farmę wiatrową?

Zarówno w projektach morskich, jak i lądowych elektrowni wiatrowych kluczowe jest podjęcie decyzji o wejściu w tego rodzaju projekt. Następnie niezbędne jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji. Nieruchomość, na której ma stanąć farma wiatrowa musi się do tego nadawać przede wszystkim pod względem środowiskowym – tu kluczowy jest poziom „wietrzności”, a więc siły wiatru występującej na danym obszarze – oraz prawnym. Formalności, jakie trzeba będzie załatwić przy budowie elektrowni wiatrowej w dużej mierze odnoszą się właśnie do realnych możliwości przeznaczenia konkretnej działki pod planowaną inwestycję. Oczywiście przy planowaniu farmy wiatrowej nie wolno zapominać o zapewnieniu odpowiedniego finansowania. To zagadnienie w dużej mierze wpływa na wypracowanie optymalnego modelu biznesowego. Receptą na sukces zawsze pozostaje umiejętne połączenie uwarunkowań prawnych, technicznych i finansowych inwestycji w energię z wiatru.