W rozwój morskiej energetyki wiatrowej inwestują właściwie wszystkie państwa położone w basenie Morza Bałtyckiego. Dynamika tych inwestycji pokazuje, jak istotną rolę – nie tylko dla osiągnięcia założonych celów transformacji energetycznej, ale w ogóle dla rozwoju gospodarki – pełni offshore wind. Dobrym przykładem mogą tu być najnowsze inwestycje w litewskim porcie w Kłajpedzie.
Nadbrzeże dla morskich farm wiatrowych w Kłajpedzie
Port w Kłajpedzie jest jednym z najważniejszych we wschodniej części Morza Bałtyckiego. Warto podkreślić, że jest to najbardziej wysunięty na północ port wolny od lodu – oczywiście biorąc pod uwagę wschodni rejon Bałtyku. Port ten jest również niezwykle istotny dla całej litewskiej gospodarki. Trudno więc dziwić się, że pełni on również istotną rolę dla morskiej energetyki wiatrowej, w którą Litwa dynamicznie inwestuje.
Niedawno Litewski Port w Kłajpedzie ogłosił przetarg na przeprowadzenie niezbędnych prac, mających na celu dostosowanie portu do wymagań offshore wind. W pierwszym etapie planuje się pogłębienie infrastruktury portowej oraz rekonstrukcję nabrzeży. W perspektywie jest przystosowanie portu do pełnej obsługi procesu budowy oraz obsługi morskich farm wiatrowych. Oczywiście prace te są ściśle związane z litewskimi planami rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Jakie inwestycje w tym zakresie planuje Litwa?
Offshore na Litwie
Aktualnie Litwa planuje budowę dwóch morskich farm wiatrowych, o łącznej mocy ok. 1,4 GW, pozwalające na produkcję do 6 TWh energii elektrycznej rocznie. Farmy wiatrowe mają zostać uruchomione w 2028 roku w okolicach Połęgi, w wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego należącej do Litwy. Według szacunku realizacja tego projektu offshore wind przełoży się na powstanie co najmniej 1300 nowych miejsc pracy.
Przetarg na budowę pierwszej farmy wiatrowej wygrała firma Ignitis Renewables wraz ze swoim partnerem Ocean Winds. Postępowanie zmierzające do wyboru wykonawcy drugiej elektrowni na morzu ciągle trwa. Szacuje się, że po uruchomieniu planowanych inwestycji z zakresu offshore wind, energia produkowana na Bałtyku będzie pokrywać nawet połowę zapotrzebowania Litwy na prąd.