Rozwój technologii bezpośrednio przekłada się na standard życia każdego z nas. Właściwie nie wyobrażamy już sobie codziennego funkcjonowania bez rozwiązań, które jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu były zupełnie niewyobrażalne. Podobne zmiany zachodzą w energetyce, w tym zwłaszcza w OZE, które są intensywnie udoskonalane i rozwijane. Ciekawym przykładem mogą tu być elektrownie solarno-wiatrowe. Na czym polega ta technologia?
Elektrownia wiatrowa i słoneczna w jednym
Elektrownia solarno-wiatrowa, jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie rozwiązania charakterystyczne dla standardowej elektrowni słonecznej oraz wiatrowej. Technologia ta funkcjonuje w wielu odmianach – od małych, przydomowych instalacji, po potężne farmy czy zestawy pływające. Ostatnia z tych metod pozyskiwania energii zyskują coraz więcej zwolenników, a państwa posiadające szczególnie korzystne warunki naturalne do pozyskiwania energii w ten sposób zaczynają inwestować w morskie farmy wiatrowe – również pływające – wyposażone w panele słoneczne.
Ciekawa inwestycja w tym zakresie ma powstać we Włoszech, u wybrzeży Kalabrii. Firmy SolarDuck, New Developments oraz Green Arrow Capital zawarły o współpracy przy budowie farmy fotowoltaicznej o mocy 120 MWp zintegrowanej z pływającą morską elektrownią wiatrową o mocy 420 MW. W sumie więc instalacja będzie posiadać moc 540 MW. Podobne inwestycje mają powstać m.in. w Holandii i Hiszpanii.
Potencjał polskiego offshore na Bałtyku
Co prawda do realizacji tak zaawansowanych projektów w Polsce jeszcze bardzo daleka droga. Elektrownie solarno-wiatrowe nad Wisłą można spotkać na lądzie. W obszarze offshore na razie skupiamy się na budowie klasycznych morskich farm wiatrowych. Według planów do 2030 roku na polskich wodach Morza Bałtyckiego mają stanąć farmy pozwalające na produkcję 5,9 GW mocy. W kolejnej dekadzie wartość ta ma wzrosnąć do 11 GW. Aby osiągnąć ten cel niezbędne są inwestycje szacowane – choć wiele wskazuje na to, że szacunki te trzeba będzie zweryfikować – na poziomie 11 mld zł. Pierwszy prąd z bałtyckiego offshore ma pojawić się w naszej sieci już w 2026 roku.