Zmiany w ustawie wiatrakowej pozytywnie wpłyną na – mocno nadszarpnięte – budżety samorządów. To ważny aspekt za wprowadzeniem tych zmian.
Dzięki liberalizacji zasad budowy elektrowni wiatrowych do 2030 roku budżety gmin mogą zostać zasilone kwotą aż 935 mln złotych. Biorąc pod uwagę aktualną kondycję finansową samorządów to wręcz ogromne wsparcie. Do tego dochodzą bezpośrednie korzyści dla mieszkańców, którzy będą mieli prawo korzystania z energii wyprodukowanej przez wiatraki zamontowane w ich sąsiedztwie.
Jak wyjaśnia Anna Kosińska, zasiadająca w zarządzie naszej firmy, w rozmowie z Agencja informacyjna NEWSERIA budowa elektrowni wiatrowej to dla gminy stały przychód, w związku z czym gmina może sobie bardzo dobrze zaplanować cały proces zarządzania budżetem. Środki mogą zostać przeznaczone na lokalne potrzeby mieszkańców, takie jak np. modernizacja i budowa dróg oraz chodników, wsparcie dla szkół, przedszkoli i seniorów, jak również na rozwój sportu, kultury czy lokalnego transportu.