Farmy wiatrowe generują nowe miejsca pracy

Farmy wiatrowe pozwalają nie tylko na produkcję czystej energii. Oczywiście jest to ich podstawowy cel, ściśle związany z ochroną środowiska naturalnego, przeciwdziałaniu zmianom klimatu oraz osiągnięciem celów transformacji energetycznej, w żadnym razie nie wyklucza również innych korzyści płynących z inwestycji w elektrownie wiatrowe. Jednym z nich jest powstawanie nowych miejsc pracy. Przykład dostarcza nam tu chociażby firma Vestas.

Firma produkująca element farm wiatrowych zatrudni 1700 pracowników

Vestas – duńska firma będąca największym na świecie producentem turbin wiatrowych – ma zamiar otworzyć w Polsce dwie fabryki, w których zatrudnienie ma znaleźć nawet 1700 osób. Będą w nich produkowane gondole oraz łopaty do turbin wiatrowych, a więc elementy, bez których żadna elektrownia wiatrowa po prostu nie może działać. Według zapowiedzi pierwsza z tych fabryk ma rozpocząć działalność już w styczniu 2025 roku.

Warto zasygnalizować, że komponenty firmy Vestas zostaną wykorzystane do budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power, której inwestorem jest Grupa ORLEN oraz Northland Power. Co ważne, komponenty te zostaną wykonane z niskoemisyjnej stali, produkowanej prawie wyłącznie z surowców pochodzących z recyklingu i w piecach hutniczych zasilanych zieloną energią. Biorąc pod uwagę pełny cykl życia turbiny wiatrowej pozwoli to na ograniczenie śladu węglowego aż o 10 proc.

Z górnictwa do offshore i onshore

W każdym razie przykład inwestycji w Polsce firmy Vestas pokazuje, że rozwój energetyki wiatrowej ma spore znaczenie dla rynku pracy. Trudno zaprzeczyć, że powstawanie nowych zakładów, potrzebujących sporej liczby pracowników korzystanie wpływa na regiony, gdzie tworzone jest zaplecze dla energetyki opartej na wietrze. Z pewnością jest to szansa również dla przedstawicieli tych zawodów, które – w związku z odejściem od tradycyjnych źródeł energii – będą cieszyć się malejącym zainteresowaniem. Klasycznym przykładem są tu górnicy, czy szerzej wszystkie osoby pracujące w tym sektorze. Zresztą już zaczął się proces wsparcia w przekwalifikowaniu się specjalistów od górnictwa na ekspertów od energii z wiatru.