Energetyka wiatrowa 2023 – krótkie podsumowanie

Na przełomie roku tradycyjnie dokonujemy podsumowań mijających dwunastu miesięcy oraz snujemy plany na przyszłość. Warto więc zapytać, co istotnego wydarzyło się w sektorze OZE, w tym zwłaszcza w branży energii z wiatru, która staje się coraz istotniejszym komponentem zielonej energetyki i trwającej transformacji energetycznej.

Energia z wiatru – nowe inwestycje i kontynuacja już rozpoczętych

Rok 2023 dla energetyki wiatrowej – zarówno morskiej, jak i lądowej – upłynął pod znakiem stosunkowo wysokich kosztów realizacji inwestycji, wynikających przede wszystkim z dynamiki cen stali i innych komponentów niezbędnych do realizacji farmy wiatrowej. Kluczowe są tu ceny stali. To z kolei dla inwestorów oznaczało konieczność dobrego skalkulowania budżetu oraz zapewnienia odpowiedniego finansowania. Nie zmienia to faktu, że budowa farmy wiatrowej – o ile zostanie dobrze przygotowana i przeprowadzona – to naprawdę opłacalny biznes. Świadczy o tym rozwój polskiego, europejskiego oraz światowego rynku offshore i onshore.

W Polsce łączna moc farm wiatrowych wynosi ponad 9,1 GW i już teraz możemy poszczycić się co najmniej kilkoma inwestycjami, które można porównać do największych farm wiatrowych zlokalizowanych w innych państwach Unii Europejskiej. Wskazana wartość dotyczy końca sierpnia 2023 roku i po jej zestawieniu z końcem sierpnia 2022 roku nastąpił wzrost zainstalowanych mocy o 15,1 proc. W zeszłym roku farmy wiatrowe – zgodnie z zestawieniem przygotowanym przez portal rynekelektryczny.pl – stanowiły ok. 14,2 proc. całego systemu elektroenergetycznego w Polsce.

Budowa elektrowni wiatrowej – najważniejsze zmiany w prawie 2023

Wobec tego trudno mieć wątpliwości, że inwestycja w farmy wiatrowe stwarza interesujące perspektywy środowiskowe i biznesowe. Świadczą o tym również działania ustawodawcy, który podejmuje próby liberalizacji przepisów dotyczących zasad budowy elektrowni wiatrowych, zwłaszcza poprzez odejście od restrykcyjnej reguły „10H”. Niestety poprzedni rok jeszcze nie przyniósł przełomu w tym obszarze. Natomiast ważne zmiany zostały wprowadzone wraz z reformą planowania przestrzennego. Zgodnie z nowymi przepisami elektrownia wiatrowa będzie mogła być budowana jedynie na podstawie postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które mają zostać obligatoryjnie uchwalone w każdej gminie. Warto więc apelować do samorządowców, aby uwzględnili potrzeby rynku zielonej energii w tych dokumentach.