Branża offshore potrzebuje wysoko wyspecjalizowanych kadr. Dlatego trzeba trzymać kciuki za wszelkie projekty edukacyjne mające na celu stworzenie szans na zdobycie wiedzy i doświadczenia niezbędnego do podjęcia pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Jest to szansa nie tylko dla dopiero wkraczających na rynek pracy, ale również dla doświadczonych pracowników – zwłaszcza z branż, w których ze względu na odejście od tradycyjnych energetyki szykują się redukcje miejsc pracy. Jak więc zdobyć kwalifikacje niezbędne do pracy w sektorze offshore wind?
Offshore wind – potrzeba wielu różnych specjalistów
Budowa i obsługa każdej farmy wiatrowej – zwłaszcza na morzu – to niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie. W jego realizację musi zostać zaangażowanych sporo specjalistów reprezentujących różne specjalizacje: od znawców energetyki, poprzez architektów i budowlańców, fachowców zajmujących się ochroną środowiska oraz żeglugą, aż po prawników. Oczywiście każde tego rodzaju przedsięwzięcie wymaga zaangażowania również pracowników zajmujących się bieżącą realizacją inwestycji.
Dlatego w branży offshore wind mogą znaleźć zatrudnienie przedstawiciele naprawdę wielu różnych profesji, legitymujący się różnorodnym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Według rządowych szacunków rozwój morskiej energetyki wiatrowej może przyczynić się do powstania w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat nawet 77 tys. nowych miejsc pracy. W dalszej perspektywie liczby te są jeszcze bardziej imponujące. Trudno więc dziwić się rosnącą ofertą studiów, kursów i szkoleń mających na celu wykształcenie odpowiedniej kadry dla tego sektora gospodarki.
Studia i kursy dedykowane dla energetyki wiatrowej
Przykłady można by tu mnożyć. Studia dedykowane offshore wind można znaleźć m.in. w ofercie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Politechniki Morskiej w Szczecinie oraz Politechniki Gdańskiej. Do tego dochodzi szereg kursów i szkoleń czy studiów podyplomowych związanych bezpośrednio bądź pośrednio z tematyką energetyki wiatrowej.
Poza tym na rynku edukacyjnym zaczynają pojawiać się ciekawe inicjatywy skierowane do uczniów szkół podstawowych i średnich. Niedawno Miasto Szczecin wraz z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej uruchomiło specjalny projekt edukacyjny skierowany do uczniów szczecińskich szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest wprowadzenie uczniów w tematykę energetyki wiatrowej oraz poinformowanie ich o perspektywach zawodowych związanych z tą branżą.