Dobry czas na inwestycje w energetykę wiatrową

Aktualnie mamy do czynienia z najlepszym okresem na inwestowanie w energetykę wiatrową. Nie da się osiągnąć ambitnych celów transformacji energetycznej bez naprawdę rozbudowanych przedsięwzięć z zakresu offshore i onshore, a obowiązujące przepisy prawa jedynie stymulują korzystne dla inwestorów trendy w tym zakresie. Warto o tym pamiętać podejmując decyzję o budowie farmy wiatrowej.

Energetyka wiatrowa – dlaczego teraz?

W Polsce mamy bardzo dobre doświadczenia z budową przydomowej fotowoltaiki. Nad Wisłą chyba nie ma miejscowości, w której nie byłoby chociaż jednej tego rodzaju instalacji. Jednak doświadczenia ostatnich lat jasno pokazują, że panele PV montowane na pojedynczych budynkach to o wiele za mało, aby rzeczywiście osiągnąć neutralność klimatyczną. Potrzebujemy bardziej zaawansowanych rozwiązań, a farmy wiatrowe – na lądzie i morzu – nadają się do tego idealnie. Produkowane przez nie moce to realne wsparcie dla systemu energetycznego, dla inwestorów zaś szansa na wysokie zyski.

Zwłaszcza, że przepisy prawa stają się coraz bardziej przyjazne budowie farm wiatrowych. Tego rodzaju inwestycje mogą liczyć także na spore wsparcie finansowe – i to z różnych źródeł. To wszystko stanowi konsekwencje przyjętej przez Unię Europejską i jej państwa członkowskie polityki klimatycznej, która jednoznaczna wyznacza kierunek: OZE, w tym offshore i onshore to konieczność, od której nie ma odwrotu. Dlatego należy zakładać, że trend determinujący popularność i opłacalność energetyki wiatrowej prędko się nie skończy.

Unia Europejska a wiatraki – poziom inwestycji będzie wzrastał

Prawdziwość powyższych tez najlepiej potwierdzić odwołując się do konkretnych dokumentów. European Wind Power Action Plan zakłada, że tylko do końca tej dekady sektor energetyki wiatrowej UE powiększy się aż do 500 GW. W stosunku do roku 2022 oznacza to podwojenie mocy produkowanych ze źródeł zasilanych wiatrem. Oznacza to, że w każdym roku powinno przybywać 37 GW tak produkowanej mocy. Skala wyzwań – ale i korzyści – płynących z realizacji tych ambitnych założeń jest wręcz ogromna. Ich realizacja oznacza zaś szanse dla przedsiębiorców działających w różnych branżach oraz dla pracowników poszukujących ambitnych wyzwań zawodowych.