CZY WODA MOŻE POMÓC W MAGAZYNOWANIU ENERGII?

Poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych z zakresu magazynowania energii jest niezbędne – zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę, że z każdym rokiem wzrasta liczba dni, w których konieczne staje się odłączenie od sieci instalacji OZE. Rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie do magazynowania energii wodnych elektrowni szczytowo-pompowych. Na czym to polega?

Przykładem tego rodzaju rozwiązania jest elektrownia szczytowo-pompowa zamontowana na rzece Tâmega w północnej Portugalii.

Na terenie tej elektrowni znajduje się 230-tonowy metalowy cylinder, który jest w stanie wirować z prędkością 600 obrotów na minutę, napędzając w ten sposób zakopaną pod ziemią pompę.

Instalacja ta znajduje się między dwoma zbiornikami wodnymi. W szczytowym okresie produkcji mocy przez OZE woda przepompowywana jest w górę, a w momencie, gdy zapotrzebowanie na energię wzrasta opada w dół, generując na nowo prąd.

Niestety w Polsce ciągle nie mamy spójnej strategii dotyczącej przyszłości elektrowni wodnych. Wydaje się, że ich zastosowanie do „magazynowania energii” też na razie nie jest brane pod uwagę.