Pytanie o to, jak stworzyć warunki do dynamicznego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej wydaje się niezwykle abstrakcyjne, dalekie od naszych codziennych spraw. Tymczasem nic bardziej mylnego. Od tempa zielonej transformacji i odejścia od paliw kopalnych – a offshore ma tym procesie wręcz ogromne znaczenie – zależy jakość życia każdego z nas. I nie chodzi tu tylko o ceny energii. Rzeczywiście dzięki morskim farmom wiatrowym mogą one znacznie spaść. Chodzi także, o może nawet przede wszystkim, o nasze zdrowie i komfort życia. To właśnie z tego względu musimy zatrzymać dalszą degradację środowiska. Co więc zrobić, aby wesprzeć budowę morskich farm wiatrowych?

Morska farma wiatrowa to rozbudowana inwestycja

Zawsze zastanawiając się co dokładnie można zrobić, a właściwie co władze publiczne mogą zrobić, aby wesprzeć inwestycje w offshore wind, trzeba pamiętać o tym, że są to naprawdę rozbudowane i złożone inwestycje. Wymagają nie tylko sporych prac na morzu, sprowadzających się do posadowienia instalacji niezbędnych do produkcji prądu, ale również na lądzie. W tym drugim obszarze niezbędne jest wybudowanie infrastruktury umożliwiającej wprowadzenie do sieci prądu generowanego przez turbiny wiatrowe oraz jego dostarczenie do odbiorców końcowych. Warto także pomyśleć o rozwiązaniach pozwalających na magazynowanie energii.

Skoro budowa farmy wiatrowej jest tak skomplikowana z czysto technologicznego punktu widzenia, to należy dołożyć wszelkich starań, aby maksymalnie uprosić ją pod względem prawnym. Im mniej formalności, tym lepiej. Poza tym należy zadbać o efektywność pracy organów administracji publicznej odpowiedzialnych za zapewnienie zgodności z prawem budowy elektrowni morskiej. Jakiekolwiek opóźnienia przy wydawaniu niezbędnych decyzji, co oczywiste, negatywnie wpływają na czas potrzebny do rozpoczęcia budowy farmy wiatrowej na morzu.

Należy wykorzystać lokalne zasoby

Transformacja energetyczna, w tym offshore wind, stanowi niezwykłą szansę na rozwój dla polskiej gospodarki. Stąd trzeba dołożyć wszelkich starań, aby wykorzystywać przy budowie morskich elektrowni wiatrowych lokalne zasoby. Tutejsze firmy, rodzime uczelnie czy pracownicy mogą dostarczyć wielu cennych zasobów niezbędnych do zakończenia z sukcesem projektu offshore wind. Po prostu warto korzystać z tych zasobów, dając jednocześnie szanse tym podmiotom na dalszy rozwój.