Zielona energetyka jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się gałęzią gospodarki – również pod kątem wprowadzania nowinek technologicznych do codziennego użycia. Wśród nich wyróżniają się instalacje pozwalające na łączenie produkcji czystej energii z turbin wiatrowych i z paneli fotowoltaicznych. W polskich warunkach, gdzie fotowoltaika święci znaczne sukcesy, takie połączenie pozwala na istotne zwiększenie efektywności instalacji OZE. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie?
Panele fotowoltaiczne plus turbina wiatrowa
Instalacje hybrydowe – składające się z paneli słonecznych oraz z turbin wiatrowych – zyskują na popularności. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, testowane przede wszystkim w ramach małych, prosumenckich instalacji, jednak na rynku można już spotkać projekty o wiele bardziej złożone. Założenie jest bardzo proste. W ramach jednej instalacji prąd jest produkowany zarówno przez panele PV, jak i przez turbinę wiatrową. Dzięki temu można znacznie zwiększyć efektywność wykorzystywanej technologii OZE.
Co istotne, w Polskich warunkach najsilniejszy wiatr występuje jesienią, zimą i wczesną wiosną, a więc w okresach roku, gdy z kolei słonecznych dni jest najmniej, co oczywiście przekłada się na obniżenie możliwości produkcyjnych fotowoltaiki. Dlatego połączenie tych dwóch technologii znacznie poprawia perspektywy stałego pozyskiwania zielonej energii. A o to generalnie chodzi w transformacji energetycznej – o możliwość korzystania z czystej energii przez cały rok.
TAURON inwestuje w nowoczesne rozwiązania
Niedawno TAURON zrealizował hybrydową instalację o mocy 50 kW – z czego 30 kW pochodzi z paneli PV a 20 kW z turbin wiatrowych – na terenie przedsiębiorstwa komunalnego Aqualift Międzychód. Generowana energia elektryczna będzie przeznaczana na potrzeby tej firmy. Według dostępnych danych do rozpoczęcia pracy przez łopaty wirnika wystarczają podmuchy prędkości 1m/s.
Rozwój zielonej energetyki jest ściśle związane z wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz z ich opracowywaniem. Dlatego trzeba pilnie śledzić losy tego rodzaju inwestycji, jak hybrydowe instalacje OZE, aby wyciągać wnioski z ich funkcjonowania. Jednak już teraz wiele danych wskazuje na wysoką opłacalność takich instalacji. Tym bardziej więc warto inwestować w ich dalszy rozwój technologiczny.